sneznik

Již delší dobu máme k dispozici kopii kresby havarovaného snad britského dvoumotorového letounu, ovšem nevíme, co s ní. Hlavně kam ji zařadit. Možná pomůže někdo z čtenářů na našem webu …

 

Kresba totiž v sobě skrývá hned několik záhad. První je ta, za jakých podmínek vůbec vznikla. Bylo to na základě skutečné události? Muž, který Karlovi Novákovi před lety kresbu zapůjčil k okopírování, tvrdil, že ano. Dokonce, že k ní mělo dojít u nás v severních Čechách. Snad někde na Děčínsku, poblíž Sněžníku.

 

Druhou záhadou kresby je datum. To je zde napsáno 1940. zatím se nepodařilo dohledat žádnou havárii britského letounu z roku 1940 nad územím severních Čech, ale kdo ví … Navíc na kresbě je zcela evidentně v levé části patrný hrob, takže pokud by autor maloval podle skutečné události, musel by někdo z letců zahynout. Zatím se nepodařilo nic konkrétního dohledat. Další záhadou je typ havarovaného stroje. S největší pravděpodobností by mělo jít o dvoumotorový Blenheim. Vše tomu nasvědčuje, ale ani tady si nemůžeme být příliš jisti. No a nakonec čtvrtou záhadou zůstává samotný autor kresby. Podle podpisu by se mohlo jednat o jméno Klinger, Plinger nebo nějaké podobné jméno.

Jak je vidět, k obrázku je dosud i po tolika letech hodně nevyřčeného. Pokud někdo víte více, ozvěte se. Ať už pomocí komentáře k článku, nebo napište přímo na e-mailovou adresu někoho z členů severočeského leteckého archivu Most, kterou najdete v rubrice kontakty.

sneznik

Záhadná a zatím stále neznámá kresba britského letounu

Post navigation