Munzar

V minulých dnech jsme si připomenuli výročí některých bývalých příslušníků čs. zahraničního letectva v RAF, které řadíme mezi Severočechy, ať už díky jejich rodišti nebo jejich působení v průběhu své kariéry nebo života v tomto regionu. Jedním z nich je také navigátor F/O Zdeněk Munzar.

Narodil se 27. července 1920 v Blatně u Podbořan. Absolvoval reformní reálné gymnázium a tři semestry lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po záboru pohraničí a okupaci zbylého území Československa 15. března 1939, odešel do zahraničního odboje. V prosinci 1939 zamířil na Slovensko. Odtud do Maďarska a Jugoslávie, kde je prezentován na čs. konzulátu  Bělehradě. Koncem ledna 1940 odjíždí vlakem přes Řecko, Turecko a Sýrii do Libanonu. Dne 7. února odtud odplouvá lodí Champolion do Francie. Hlásí se v Agde u čs. zahraničního vojska. Stává se příslušníkem RDZ 2. pěšího pluku a posléze je zařazen do poddůstojnické školy v Agde. V červnu se dostává na frontu. Dne 19. června je pohřešován při přechodu řeky Cher. V listopadu demobilizoval. Ještě v tomtéž roce byl zatčen a internován v pracovních táborech a věznicích ve Francii, Alžíru a Maroku. Po propuštění  odjel z Casablanky do  Kanady.

Zde byl 14. září 1942 prezentován jako dobrovolník RAF a jako příslušník pozemního personálu zařazen k letectvu v hodnosti AC2. od února 1943 se zapojil do leteckého výcviku u No. 3 I.T.F. ve Victoriaville. Následoval přesun k 9. A.O.S. do Summerside k výcviku navigátora. Poté následuje navigační kurs a působení u výcvikové jednotky čs. zahraničního letectva No. 111 OTU v Nassau. Dne 27. července 1944 se oženil s Kanaďankou Mollie Barbarou Chanler. V prosinci 1944 je přemístěn do Anglie k 311. čs. bombardovací peruti na letiště Tain ve Skotsku. Dne 10. dubna 1945 je těžce zraněn při havárii Liberatoru PP o D, EV 955, který se zřítil po startu k patrole na Atlantikem. Při havárii zahynulo celkem šest čs. letců, mezi nimi také rodák z Horního Litvínova Rudolf Scholz. Po vyléčení se vrátil 22. října 1945 do vlasti. Na začátku února 1946 demobilizoval z armády. Začal pracovat jako navigační náčelník u ČSA, a to až do roku 1948. Dva měsíce po „vítězném únoru“ znovu odešel do emigrace, když s rodinou odcestoval do manželčiny vlasti – Kanady. Zpočátku pracoval v obchodní divizi Eaton v Montrealu, ale za pár měsíců nastoupil do Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO, v níž časem dosáhl významného postavení, jako asistent ředitele navigačního odboru se širokou celosvětovou působností. Zde pracoval až do roku 1978. Celý život byl aktivním sportovcem a nemalé úsilí věnoval anglikánské církvi. Zemřel 3. července 1997 v kanadském Hudson Heights.

Vyznamenání: Čs. válečný kříž 1939, 2 Čs. medaile Za chrabrost, Čs. medaile Za zásluhy I. stupně, Čs. pamětní medaile Francie – Velká Británie, Star 1939 – 45, Atlantic Star, Defence Medal, War Medal.

Munzar

Výročí: F/O Zdeněk Munzar (654761/188953)

Post navigation