Válečný letec Bohumil Tvrdý v uniformě RAF.

V pondělí jsme si připomenuli, že by své 88. narozeniny oslavil někdejší palubní střelec a později instruktor palubních střelců 311. čs. bombardovací perutě Bohumil Tvrdý.

 

 

Válečný letec Bohumil Tvrdý v uniformě RAF.

Narodil se 4. srpna 1920 v Mostě. Vyučil se řezníkem. V roce 1938 odjel do Německa, kde se nechal najmout na loď jako topič, aby odcestoval s kamarádem do USA. Zde se usadil v Houstonu a pracoval jako kovodělník. Po vypuknutí války připlul lodí do Francie a vstoupil do čs. zahraniční armády. Přidělen byl ke 4. rotě, 2. pěšího pluku v Agde. Po pádu Francie odplouvá lodí přes Gibraltar do Anglie. Z Liverpoolu odjíždí do campu Cholmondeley a původně je přidělen k 1. praporu čs. obrněné brigády. Na začátku prosince 1941 je přemístěn k čs. zahraničnímu letectvu, konkrétně k Čs. Depot ve Wilmslow. Dne 13. prosince 1941 je přijat do RAF jako Volunteer Reserve v hodnosti AC2. Je zařazen do kurzu palubních střelců. V květnu 1942 přechází k No. 1429 COTF na základně RAF Honington. Dne 7. října 1942 je přidělen k 311. čs. bombardovací peruti jako air gunner. Měsíc nato, konkrétně 4. listopadu, absolvuje svůj první operační let. Dne 12. června 1943 se oženil se slečnou Christine Elisabeth Sheppard. V polovině září 1943 přechází jako instruktor k No. 3 Air Gunnery School na základně Mona. Následuje návrat k 311. čs. bombardovací peruti. V srpnu 1944 se stává instruktorem u No. 10 Air Gunnery School v Barrow, kde jej zastihl konec války. V srpnu 1945 se vrací do vlasti. Po příjezdu zjistil, že kromě matky, která se oběsila v lese na mosteckém vrchu Ressl, protože byla velká vlastenka a neunesla tíhu událostí následujících po Mnichovu 1938, nežije ani otec, který zahynul v květnu 1945 při výbuchu nákladního auta naplněného municí v obci Želenice na Mostecku. V září je přemístěn do Plzně a poté demobilizuje z armády a vrací se do Anglie. Zde se věnoval podnikání, například provozoval garáže, jeden čas dokonce pobyl v Africe. Po návratu se usadil ve vesničce Lancing.

Po roce 1989 často jezdil do rodného Mostu a setkával se s členy Severočeského leteckého archivu a později do Kadaně, kde žil jeho syn John, který pracoval jako učitel na chomutovské Stavební škole. John se zde také oženil a několik let žil. Bohumil Tvrdý zemřel 13. prosince 2004 v nemocnici na infarkt, když předtím dlouho bojoval se zákeřnou rakovinou.

Vyznamenání: 2 Čs. válečné kříže 1939, Čs. medaile Za chrabrost, Čs. medaile Za zásluhy I. stupně, Čs. vojenská pamětní medaile Francie – Velká Británie, Star 1939 – 45, Atlantic Star, Air Clasp, Defence Medal, War Medal.

Válečný letec Bohumil Tvrdý (vpravo) při jedné z návštěv u historika a sběratel Josefa Hirschkorna v Teplicích.
Válečný letec Bohumil Tvrdý (vpravo) při jedné z návštěv u historika a sběratel Josefa Hirschkorna v Teplicích.
Válečný letec Bohumil Tvrdý v uniformě RAF.
Válečný letec Bohumil Tvrdý v uniformě RAF.
Výročí: F/O Bohumil Tvrdý (788238/159261)

Post navigation