Net Bomba

Leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci v úterý při pracech na demolici bývalého tanku na chemikálie v areálu Unipetrolu. Přivolaný pyrotechnik konstatoval, že je stále aktivní. Proto ji zajistil a odvezl na bezpečné místo, kde ji odpalem zlikvidoval.

Net Bomba
PyrotechnikPumu americké výroby našli dělníci dopoledne, před jedenáctou hodinou. Následně po nahlášení muselo být evakuováno nejbližší okolí. Poté pyrotechnik nechal pozůstatek z období spojeneckých náletů naložit na nákladní vůz a odvézt za areál chemičky, směrem k Růžodolské výsypce. Tady byla puma uložena, připravena k odpalu a ještě zasypána zeminou. Samotný odpal pyrotechnik provedl po 15. hodině.

Nevybuchlá letecká puma, která byla nalezena v závodě byla americká. Jedná se o typ GP 100 lb, Mk II. Tedy stoliberní trhavou leteckou pumu USAF, pro ničení živé síly a staveb.

Nemá dlouhodobý časový zapalovač. Dnový zapalovač je M1 Mk V, který je doplňován hlavovým zapalovačem M2 Mk VII. Puma má plášť z oceli o síle 8 mm. Shazována byla jednotlivě. Celková délka 970 mm, celková hmotnost 45 kg, přičemž náplň TNT, AMATOL 50/50 tvoří 14 kg. Základní nátěr je polní šedí, přičemž na předním ogivalu je žlutý pruh. Alternativa názvu: DB (Demolition Aerial Bomb), HE (High Explosive Bomb), německy Sprengbombe, rusky FAB (Fugasnaja Avibomba), česky trhavá letecká puma.

Nálezy pozůstatků z období II. světové války v podobě nevybuchlých leteckých pum nejsou v areálu chemického závodu v Záluží žádnou zvláštností. V letech 1944 – 1945 se závod, který se jmenoval Sudetenländische Treibstoff Werke AG, vyráběl pohonné hmoty pro vojska nacistického Německa, totiž stal terčem strategického spojeneckého bombardování. Na továrnu bylo v tomto období od 12. května 1944 do 5. března 1945 provedeno celkem 17 náletů, z toho 14 provedlo americké letectvo a 3 britští letci RAF. Naposledy byla nevybuchlá letecká puma v závodě nalezena před čtyřmi lety.

Přehled náletů na chemickou továrnu STW AG v Záluží u Litvínova:

Rok 1944
12. května – Vůbec první nálet na STW AG. Provedly jej letouny 8. letecké armády USA.

21. července – Denní nálet letounů 15. letecké armády USA

24. srpna – Denní nálet strojů 8. letecké armády USA.

11. září – Denní nálet bombardérů 8. letecké armády USA.

12. září – Denní akce 8. letecké armády USA.

23. září – Denní nálet 8. letecké armády USA.

7. října – Denní akce 8. letecké armády USA

16. října – Denní nálet 15. letecké armády USA.

20. října – Denní nálet 15. letecké armády USA.

23. října – Denní akce letounů 15. letecké armády USA.

16. prosince – Denní nálet 15. letecké armády USA.

20. prosince – Denní nálet 15. letecké armády USA.

25. prosince – Denní nálet 15. letecké armády USA.

Rok 1945
16. ledna – Noční nálet Bomber Command RAF.

14. února – Denní nálet 8. letecké armády USA.

15. února – Noční akce britského Bomber Command RAF.

5. března – Noční nálet Bomber Command RAF.

Edvard D. Beneš, Karel Otto Novák

V areálu chemičky Unipetrol našli dělníci leteckou pumu z II. sv. války

Post navigation