storch4

Kurýrní, spojovací nebo průzkumný letoun použivaný Luftwaffe za druhé světové války Fieseler Fi 156 Storch byl zvěčněn na několika fotografiích, když přistál poblíž tehdejšího chemického koncernu STW AG v Záluží/Maltheuern. Přepravil sem nějakou z početných návštěv.

Bohužel, ani po letech studií archivních materiálů se nepodařilo určit, kdo to vlastně s tím Storchem přiletěl. Jeden z takyhistoriků ve své knize uvádí, že tímto Storchem přiletěl na návštěvu do STW v březnu 1944 říšský ministr Albert Speer. Jenže muž, který z letadla vystoupil je ten vlevo, v dlouhém kabátě, a zdaleka ministru Speerovi podobný tedy není.

Navíc autor také tvrdí, že Speer přiletěl do STW poté, co se zotavoval z bolestivého zánětu kolena, a tak měl při svém příletu do Záluží/Maltheuern sebou v ruce hůl, o kterou se musel opírat. „Koleno stále bolí, ale zdraví musí stranou – jde o celou ŘÍŠI!“ hlásá autor. Jenže …

Jenže všechno je tak trochu jinak. Tvrdíme to už léta a léta to tak většinou je a stále se o tom přesvědčujeme.

Autor, o kterém je zde zmínka, má pouze pravdu v tom, že letoun Fieseler Fi 156 Storch (CL + XC) přiletěl do STW v březnu 1944. Konkrétní archivní negativ má ve fondu STW číslo 705 a je datován 18. 3. 1944. Muž na snímku s hůlkou však není ministr Speer, kterého ještě stále tak strašně bolelo koleno, ale ředitel chemického závodu Paul Damm. Jméno muže v dlouhém kabátě není známo, ale časem se snad zjistí.

Ministr Albert Speer totiž v ten den na kontrolu STW do Záluží/Maltheuern nepřiletěl. Byl zde poprvé a naposledy, alespoň jak je zdokladováno, 11. července 1942. Z tohoto dne existuje množství snímků, dokonce jeden z filmů, na kterých byla tak vzácná návštěva zaznamenána, již byl barevný, samozřejmě značka Agfa Color.

Jinak jsou to jediné doposud nalezené snímky v archivu STW, kde se vyskytuje letadlo. Když už tedy prozatím z pohledu historického nic, tak alespoň pro modeláře jsou snímky jedinečnou inspirací. Pokud se někdo rozhodne postavit si model Storchu, který přepravil návštěvu do STW, přejeme mu skvělou stavbu.

Edvard D. BENEŠ

 

Storch, co přepravil v roce 1944 návštěvu do STW

Post navigation