brokwood

Už je to skoro rok, co se Tomáš Smidovčin ze Severočeského leteckého archivu Most vydal s přáteli na výlet do Anglie. Přivezl si domů několik velice zajímavých fotografií. Připoměňme si alespoň v krátkosti okamžiky z jejich cesty …
chlapi V loňském roce v říjnu vyrazila tříčlenná skupina českých historiků a badatelů do Anglie. Trojice odjela ve složení Milan Šindler – soukromý sběratel ze Žebráku (vlevo), Jiří Micka – historik z Prahy (uprostřed) a Tomáš Smidovčin – sběratel a historik ze Severočeského leteckého archivu Most.

orel svit Jeli na návštěvu za Janem Svobodou (John Scott), bývalým příslušníkem 310. čs. stíhací peruťě do Wolverhamptonu. Mimochodem letos 19. března slavil již 90. narozeniny!

hroby První zastávku měla skupina na americkém hřbitově Henri – Chapelle v Belgii, kde je pohřbená většina příslušníků 82. a 101. výsadkové divize z operace Market Garden. Následovala cesta do francouzského přístavu Calais (tady někde zmizel čs. stíhač Standa Fejfar) a odtud zamířila trajektem do Anglie.

toms tamos Ráno v Londýně, bleší trh a krámky s militáriemi. Později následovala návštěva hřbitova v Brookwoodu, kde jsou pohřbeni naši letci z RAF.

Na zpáteční cestě z Anglie pak přišla na řadu také návštěva hřbitova Ardennes v Belgii, kde je pohřben John Halstead Banks III, americký stíhač, sestřelený flakem v Lomu u Mostu, tehdy Bruch, 17. dubna 1945.

krize tomas Vyskočil z hořícího P 47 Thunderbolt, ovšem život si tím nezachránil. Po přistání na zem byl lynčovám místním německým obyvatelstvem a nakonec zastřelen policistou z nedalekého Oseku/Osseg.

Dlouhých 5 hodin všichni tři trpělivě čekali v autě, než hřbitov otevřou. Nebylo to podle Tomáše nic přijemného, protože venku už začal první mráz. Ale vydrželi, přečkali to a podle Tomášových slov to rozhodně stálo za to.

 

Edvard D. Beneš

Foto Tomáš Smidovčin

 

Před rokem na cestě do Anglie a zpět

Post navigation