stepanov1

V obci Klíny v těchto dnech dochází k úpravám a zvelebení pomníku sovětského stíhače Sergeje Grigorjeviče Stěpanova, který nedaleko zahynul při havárii svého stroje Bell P 39Q Aircobra.
Stěpanov zahynul v troskách letounu nedaleko obce Klíny/Göhren dne 8. května 1945 jako příslušník 129 GIAP (gardový stíhací letecký pluk), 22. GIAD (gardová stíhací letecká divize) poté, co z již Rudou armádou obsazeného polního letiště Palsdorf odstartoval k průzkumnému letu nad Krušného hory. Jeho Aircobra však zkřížila cestu Me 262 Schwalbe (bílá 5) v jehož kabině seděl Oblt Fritz Stehle, startující ze letiště v Žatci/Saaz. Ten sovětský letoun svou přesnou palbou z palubních zbraní srazil z oblohy a pokračoval dále v letu směrem na leteckou základnu Fassberg, kde se vzdal Britům. Stalo se tak kolem 16. hodiny. Byl to poslední sestřel Luftwaffe II. světové války ve střední Evropě.

Původně se tradovalo, že Stěpanov byl se svým strojem sestřelen flakem umístěným nedaleko obce Křížatky/Kreuzweg. Jenže pozdější studium událostí a archivních materiálů ukázalo, že tomu tak rozhodně není.

O vyzvednutí trosek Stěpanovova letadla se pokusilo několik skupin hledačů. Poprvé tomu bylo v 80. letech minulého století. Snaha však narážela na politická rozhodnutí tehdejších okresních komunistických mocipánů. První vážnou překážkou totiž byla skutečnost, že sovětský pilot seděl v letadle americké výroby! A tak první pokyn zněl – zahrabat! Vedení okresního výboru KSČ v Mostě si totiž myslelo, že ve skutečnosti o žádného sovětského pilota nejde, ale že se jedná o Američana. Proto byl zákaz nadále se vyzvedávání trosek věnovat. Když však došlo k přesvědčení orgánů, že se opravdu jedná o sovětského pilota, protože seděl v americkém letounu v rámci válečné smlouvy o vojenské pomoci, tedy o půjčce a pronájmu mezi tehdejší SSSR a USA, tak dostalo kopání zelenou. Podílel se na něm také štáb tehdejšího populárního časopisu Zápisník a organizace SSM z tehdejších Chemických závodů. Po pádu komunismu s Československu se vyzvedávání trosek Stěpanovova stroje věnovali také další zájemci o leteckou historii, samozřejmě také členové Severočeského leteckého archivu. Stěpanovovi je věnována část expozice o letecké válce v Červeném Hrádku u Jirkova.

Práce na zvelebení pomníku Sergeje Grigorjeviče Stěpanova by měly být dokončeny tento týden. K pomníku povede nová cestička ze štěrku, tzv. kačírek, který bude mít nové obrubníky.

 

Edvard D. Beneš

 

Klínech zvelebují pomník pilota Stěpanova, oběti posledního sestřelu Luftwaffe

Post navigation